Network Marketing Sistemleri - Binary Sistem - Web Çözüm Evi
teklif alın
Network Marketing Sistemleri – Binary Sistem
11 Ocak 2021

Network Marketing Sistemleri – Binary Sistem

Binary sistem, üç ortak plan türünün en yenisidir. Endüstri sahnesine geldiğinde, bu tür bir plan, komisyonlara mevcut planlardan tam tersi bir yaklaşımdı. Aradaki fark gece ve gündüzdü. Binary ortaya çıkmadan önce, diğer her prim sistemi aşağıdaki iki binaya dayanıyordu:

 • Plan, bir temsilcinin alt çizgisinin sınırlı sayıda seviyesinde, ancak sınırsız miktarda satış hacminde komisyon öder.
 • Belirli bir ürün siparişi için, plan tüm primleri tek bir primleri öder.
Network Marketing Sistemleri - Binary Sistem
Network Marketing Sistemleri – Binary Sistem

Buna karşılık, binary sistem aşağıdaki iki karşıt binaya dayanır:

 • Plan, bir temsilcinin alt çizgisinin sınırsız sayıda seviyesinde, ancak sınırlı miktarda satış hacminde prim öder.
 • Belirli bir ürün siparişi için, plan birkaç prim çalışması için prim ödeyebilir ve aslında planın tüm primlerini tek bir siparişte ne zaman ödediğini bilmek imkansızdır.

Bu, geleneksel iş yapma biçiminden oldukça uzak bir kopuşu temsil eder. Ancak bu plan, network marketing endüstrisindeki baskın prim sistemi türlerinden biri olmak için zamanın testinden kurtuldu.

Binary nasıl işler?

Binary sistemi, temsilcileri iki birinci seviye işe alımla sınırlayan ve iki alt kol oluşturan sınırlı genişlikte bir yapı kullanır. Bir kol, birinci seviye temsilcilerinden biriyle başlayan ve bu birinci seviye temsilcinin tüm organizasyonunu kapsayan bir temsilcinin organizasyonunun bir parçasıdır. Ayşe’nin organizasyonuna bakalım.

Network Marketing Binary Sistem
Binary Kazanç Sistemi – Grafik 1

Bir kol Ayşe’nin güçlü koludur. (referans kol olarak da bilinen daha fazla hacme sahip kol) ve diğeri zayıf koludur (daha az hacme sahip kol, ödeme kolu olarak da bilinir). Bu etiketler kalıcı değildir. Zayıf kol büyür ve güçlü kolu hacim olarak aşarsa, güçlü kolu olur.

Binary sistem, diğer sistemleri gibi seviyelerde değil, zayıf kolun satış cirosuna göre ödeme yapmaz. Sistem, Ayşe’ye zayıf kolunun %10’unu ödüyor, bu yüzden iki kolu birbirine yakınsa, tüm organizasyonunun cirosunun yaklaşık %5’ini alıyor. Binary sistemde derinlik gerçekten önemli değil, çünkü bu planlar temsilcilere cirolarını ağacın dibine kadar ödüyor. Önemli olan, kollar arasındaki cironun dengesidir.

Binary temelleri

 • Bir temslci iki kişiye sponsor olur, iki alt kol oluşturur ve daha sonra bu iki kolun her birinin altında bir alt çizgi oluşturur.
 • Bazı binaryler, temsilcilerin birden fazla iş merkezine sahip olmasına izin verir—genellikle üç veya yedi.
 • Geleneksel olarak, binaryler alt primlerini haftada bir kez öderler, ancak bazıları aylık olarak öderler.
 • Temsilciler, iki alt kol arasında ürettikleri alt ciroyu dengelemelidir. Bireyler belirli ciroya ulaştığında, bir prim kontrolü alırlar.
 • Temsilciler ciroyu bir hafta içinde veya birkaç ödeme döneminde biriktirebilir. Bu bağlamda, binary prim sistemleri benzersizdir. Çoğu sistem, bir ödeme döneminde biriktirdikleri ciro için temsilciye ödeme yapar. Bir prim kazanmak için yeterli para biriktirmezlerse, bu para kaybolur—asla prim kazanmazlar. Binary sistemle, bir temsilci birkaç ödeme dönemi için ciro biriktirebilir. Hak kazanmak için yeterince biriktirdiklerinde, bu primiz kazanırlar—binary bu kümülatif etkiye sahiptir. Örneğin: bir temsilcinin bir prime hak kazanmak için 500 lira kazanması gerekiyorsa, ancak ödeme süresi başına sadece 100 lira biriktirirse, beşinci ödeme döneminde—o primi alabilirler alıyorlar.

Binary sistemin zorluğu, her iki kolu da dengeli tutmaya çalışmaktır. Bir tarafta 100.000 lira ve diğer tarafta 10.000 lira alırsanız, o zaman 10.000 lira kazanacaksınız. Bir tarafta 100.000 lira ve diğer tarafta 99.000 lira varsa, 99.000 lira kazanacaksınız. Bununla birlikte zamanımızda popüler olan yöntem cironun 1/3 – 2/3 olarak bölünmesidir.

Çoğu binary sistem haftalık havuz ücreti öder. Bir temsilcinin, her biri belirli bir ciro oluşturması gereken iki birinci düzey temsilcisi vardır. Şirket bir havuza bir miktar para ayırır ve daha sonra hak kazananlar arasında böler.

Çok merkezli ağaçlar

Çok merkezli bir ağaç, bir temsilcinin alt satır ağacında birden fazla konuma sahip olmasını sağlayan bir kavramdır. Birden fazla iş merkezine sahip olmak, birden fazla ödeme ayağına sahip olmak anlamına gelir. Ve bazı durumlarda, aynı hacimde iki kez prim kazanmak anlamına gelir.

Şirketler çok merkezli ağaçları iki şekilde uyguluyorlar:

 • Temsilciler orijinal matrislerini doldurmayı başardıktan sonra, ağaçta yeni bir iş merkezine sahip olabilirler ve bu merkezden yeni bir alt çizgi oluşturabilirler.
 • Şirket, temsilcinin kaydı sırasında tüm iş merkezlerini oluşturur ve temsilcinin tüm alt hattını bu çoklu iş merkezlerinin altına yerleştirir.
Network Marketing Binary Çalışma Sistemi
Binary Kazanç Sistemi – Grafik 2

Ayşe, kayıt sırasında üç iş merkezi alırsa, ikinci ve üçüncü merkezi doğrudan ilk merkezinin altına gider, böylece ilk merkezinin kollarının her birinin üst kısımlarını oluştururlar. İşte bunun görsel bir temsili, her iş merkezi için ödeme ile kırılıyor.

Network Marketing Binary Çalışma Sistemi
Binary Kazanç Sistemi – Grafik 3

Bu örnekte, Ayşe’in ilk merkezi, üçüncü merkezinin altındaki tüm hacimde %10 komisyon alır. İkinci merkezi referans kolunun tepesidir, bu yüzden ilk merkezi cirosundan kazanmaz, ancak ikinci merkezin kendisi altındaki organizasyonun zayıf kolunda %10’luk bir oran alır.

Üçüncü merkezi de ilk merkezinin ödeme kolunun yarısını oluşturan ödeme kolu kazanır. Başka bir deyişle, üçüncü merkezinin ödeme kolunda %10 ve aynı ciroda %10 daha kazanır, çünkü aynı zamanda ilk merkezinin ödeme kolunda da bulunur.

Network Marketing Binary Çalışma Sistemi
Binary Kazanç Sistemi – Grafik 4

Toplam ödeme şöyle olacaktır:

Network Marketing Binary Çalışma Sistemi
Binary Kazanç Sistemi – Grafik 5

Yine, ikinci merkezin referans kolunda üretilenler hariç tüm ciroyu kazanır ve üçüncü merkezin ödeme kolunda iki kez kazanır.

Tavan yapmak

Tipik bir binary sistemi, bir temsilcinin zayıf kolda en az 500 TL’lik bir ciroya sahip olması durumunda, zayıf kollarının %10’unu prim olarak alacağını belirtir. Bununla birlikte, hemen hemen tüm binary sistem kurallarından biri, %40 ila %50 arasında bir ödeme sınırına sahip olmalarıdır. Bu, bir şirket tüm prim ödemelerini eklerse ve toplam ödeme sınırını aşarsa, şirketin toplam ödemeyi bu sınırın altında tutmak için herkesin ödemesini orantılı olarak azaltması gerektiği anlamına gelir. Bu senaryoya tavan yapmak diyoruz. Tüm binary tavan yaptı, bu yüzden bu özelliğe aşina olmak önemlidir.

Binary sistemin güçlü tarafları

 • Binary sistemin ilk satış özelliği, temsilcilerin günün diğer planlarına göre nitelikleri anlamaları ve sürdürmeleri için çok daha kolay olmasıydı. Daha basit ne olabilir? Bir temsilci iki kişiye sponsor olur ve bu iki kolu oluşturur. Bu kollar iş yaratırsa, temsilci prim alır. Çok fazla iş üretirlerse, temsilci çok para kazanır! Tabii ki, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi ses çıkardığında, genellikle öyle ve binary göründüğünden daha karmaşık olduğu ortaya çıktı.
 • Ciro, ağaç ne kadar derin olursa olsun, bir temsilcinin ödeme hattından asla dışarı çıkmaz.
 • Binary, orta sınıf komisyonları ödemek için mükemmel bir iş çıkarır. Bu onun gücü ve muhtemelen hayatta kalmasının nedeni. Diğer taraftan, çok düşük-uç komisyon ya da yüksek-uç komisyonlardan yapmaz.
 • Binary sistemin prim davranışı çok iyi anlaşılmıştır.

Binary sistemin zayıf tarafları

 • Binary sistemlerinin çoğu, temsilcilere upline’larının downline’larını oluşturacağına söz verdi. Bu bir refah zihniyeti yarattı.
 • Çoğu binary, kazanç üzerinde maksimum bir üst sınıra sahiptir—ödeme sınırı. Bazı temsilciler bunun farkında değil. Bununla birlikte, binary diğer prim türleriyle birleştirmek, bu sınırlı kazanç sorununu çözebilir.
 • Binary sistem iyi öder, ancak temsilciler bazen sistemin yapısal yönleriyle mücadele eder.

Özet

Temsilciler ya binary prim sistemlerini seviyor ya da onlardan nefret ediyor gibi görünüyor. Bu sistemler doğal olarak satış elemanlarını ve satış liderlerini hemen hemen her tür sistemden daha iyi ödüllendirir. İyi para veriyorlar, ama temsilci ile uğraşmayı zorlu bulabilirsiniz. Temsilcilerin artık iki kolun cirosunu eşit olarak dengelemek zorunda kalmaması büyük bir artı. Binary sistemler, temel primi diğer prim türleriyle birleştirerek başarılarını en üst düzeye çıkarabilir.

  çok iyi bir fikrim var!

  Fikirlerinizi ve hayallerinizi hayata geçirmek için buradayız. Formu doldurun, sizinle en kısa zamanda iletişime geçelim.

  bizi arayın teklif alın